mladý obal 2014

3.10. – 28.11.2014

Recyklovatelný obal na použité injekční stříkačky, obal na jídlo, který může stejně dobře posloužit jako ekologický květináč nebo létající talíř, kterým dokážete přemístit tři kelímková piva. To je jen výběr studentských prací soutěže Mladý obal 2014.

Mezinárodní soutěž Mladý obal vznikla v roce 1996 díky iniciativě společnosti Model Obaly a. s., předního evropského výrobce obalů. Od té doby dává každoročně příležitost stovkám studentů prezentovat své práce i nápady z oblasti obalového designu. Počet jejích účastníků rok od roku stoupá, stejně jako počet zahraničních studentů a designérů, kteří se do soutěže hlásí. Jen v tomto roce se do soutěže přihlásilo 734 soutěžích z 43 zemí světa. Mezi přihlášenými byli desítky studentů z Asie, Jižní Ameriky nebo Evropy.

Tématem 19. ročníku soutěže Mladý obal byl fenomén take away, který je spojován se zrychlujícím se životním tempem a konzumem. Pořadatelé soutěže s napětím očekávali, co vše si mladí designéři pod tímto, u nás již zdomácnělým, amerikanismem, který nejčastěji odkazuje na jídlo z fastfoodu, představí. Prvoplánové zadání “obalu s sebou” bylo nakonec mnohými soutěžícími povýšeno a přeneseno dále.

Výstava Mladý obal 2014 představuje 9 vítězných návrhů a 31 dalších zdařilých prací, které se dostaly do finálního výběru. Vystavené soutěžní návrhy nejsou jen obyčejnými obaly, ale skrývají v sobě i další funkce; zcela běžná krabice na boty se promění na luxusní botník, obal na dětskou kaši v praktický bryndák.  U mnoha soutěžních prací je také zřejmý ekologický podtext a pro některé ze soutěžních obalů by bylo možné získat i reálné uplatnění.

Výstava soutěže je putovní. Práce předešlého ročníku zavítaly během minulého i letošního roku do Prahy, Brna, polského Těšína, Milána a Moskvy nebo na Design week do ruského Petrohradu. Autorem originální instalace výstavy je designér Roman Kvita.

Soutěž Mladý obal se zaměřuje především na výrobky  z papíru, z vlnité a hladké lepenky a jiných papírových materiálů, které nacházejí široké uplatnění v obalovém designu. Soutěž Mladý obal  vznikla a funguje díky iniciativě společnosti Model Obaly, předního výrobce obalů, pro kterého je podpora mladých talentů v tomto oboru zásadní. Od roku 2009 soutěž organizuje CZECHDESIGN.CZ.