Světový den toalet

19.11.2013 (svátek upozorňující na zásadní přínos toalet pro veřejné zdraví, osobní důstojnost a udržitelnost životního prostředí)

V roce 2001, kdy byla založena Světová organizace toalet /WTO/, byl také poprvé vyhlášen 19. listopad jako Mezinárodní den toalet / World Toilet Day, WTD/. Od tohoto okamžiku má 19. listopad každoročně upozorňovat na zásadní přínos toalet pro veřejné zdraví, osobní důstojnost a udržitelnost životního prostředí a připomínat, že jsou tu stále lidé, kteří žijící bez jakéhokoli sanitárního zařízení.

V roce 2010 se WTD účastnilo 19 zemí, v kterých se konalo dohromady 51 akcí. WTO uspořádali kampaň s názvem „Big squad“(velký dřep), ke které se jen Singapuru přidalo 600 lidí, kteří v určitou dobu všichni najednou dřepli.

Další akcí spojenou s WTD je byl festival, který se konal v roce 2009 v Londýně a jehož tématikou byl „záchodový humor“. K WTD se připojila i organizace PHLUSH ze státu Oregon v USA, která podporuje právo každého na veřejný záchod. 19. listopad propaguje skrze veřejné workshopy, výstavy, informační brožury a využívá ho k zviditelnění svého záměru. V roce 2010 se k 19. listopadu přidali studenti Univerzity v Singapuru. Jejich projektem bylo upozornit na nejšpinavější záchody ve stravovacích zařízeních po celém Singapuru. Akci nazvali „Don´t Eat Shit Campaign“. Každoročně je také organizována Světová konference toalet, na níž se řeší témata spojená s touto oblastí – ergonomie, čistota, toalety a turistika… 

POZOR! Návod, jak přispět k WTD
1. vyfoťte se ve dřepu (jako když jste venku na toaletě) a dejte své foto k nám na facebook
2. nefoťte se sami, přizvěte i kamarády a kolegy
3. vyfoťte a dejte nám vědět o nejbláznivějším záchodu nebo nápisu na toaletách
4. umyjte společně váš společný záchod na pracovišti
5. dejte o WTD vědět vašim regionálním médiím
6. napište vašim zákonodárcům, že chcete, aby byl WTD oficiálně uznán i ve vaší zemi
7. napište vyznání lásky na toaletní papír

Úsměvné? Ještě dnes je na světě 2,4 miliard lidí, kteří žijí v domech bez WC.